Homemade Kale Chips

IMG_5132

I am not vegan. I am not gluten-free. However, being omnivorous, I enjoy all these things. Back in the years I worked for Whole Foods Market, one of my favorite indulgences (as a price point, not calorie/junk indulgence) was Brad’s Kale Chips, not known as Brad’s Crunchy Kale. The product is amazing, healthy, all-natural, and most importantly, tasty. No offense to Brad, they are pretty darn easy to replicate.

I cannot take credit for the recipe I am going to share, but I will show you step by step in this video how easy they are to make and how little equipment is really needed (no need to invest in a dehydrator!)

Recipe can be found at Kitchn 

PS- the “ranch” version I made is not vegan. Please double check ingredients if you’re using a ranch dip/dressing packet. Buttermilk is one of the key ingredients in ranch dressing, and packets usually have some form of dehydrated milk solids.

Advertisement

Cashew Butter

AC_PANTRYPROJECT

As I am reading up on what else to make with my abundance of Vega One Nutritional Shake, I noticed a lot of the recipes I am finding include cashew butter. A few months back I bought a Vitamix and have made walnut and almond butters before. Similar to hummus, making these nut butters from scratch allow you to play around with the ingredients, texture, etc., while allowing you to know exactly what you are putting in your body.

Nuts and nut butters can be expensive, so making your own can be quite money saving.

This recipe yields about 1 1/2 cups Creamy Cashew Butter.

IMG_1042

CREAMY CASHEW BUTTER
2 cups Cashews
2 tablespoons Coconut Oil, melted
Pinch of Sea Salt
1/3 cup Water, optional

Using a rubber spatula, remove from blender and put in desired jar or container. For optimal freshness, store in refrigerator. BONUS – some of the butter will be stuck under the blade. Follow the recipe for Fudgy Chocolate Breakfast Smoothie to utilize the last of the butter. Smoothie will be creamier and more indulgent!

COST FACTOR (per my inventory):
$3.65 per 1.5 cups, or $.31 per ounce
Cashews – $3.50
Oil and Salt – $.15
Leading brands such as Jif or Artisana sell for $.58 – $.94 per ounce, more than twice the cost!

IMG_1047